През далечната 2009 година две студентки в първи курс решиха да основат Литературен клуб в Икономически университет - Варна. В началото им изглеждаше като непосилна задача, но те бяха твърдо устремени да открият искрица вдъхновение в забързаното икономическо ежедневие. След като много врати бяха тръшнати пред тях, Симона Стоянова и Кристина Кунева откриха подкрепа в лицата на проф. д-р Зоя Младенова, доц. д-р Владимир Досев и доц. д-р Анастасия Кондукторова.
И така започна началото.
Първо клубът се радваше на оскъден интерес, но с течение на времето започнаха да се събират все повече и повече студенти. Срещите се състояха основно от две части - споделяне на лични произведения и дискусионна част на интересна литературна тематика. Всеки от присъстващите имаше възможност да сподели с останалите своите най-съкровени мисли.
Клубът успя да добие популярност и след близо година основателките решиха да организират малко по-мащабно събитие. Със съдействието на Икономически университет - Варна те успяха да проведат първото Литературно четене през май 2010 година. В него взеха участие много творци, които споделиха с аудиторията свои творби. Няколко месеца по-късно, през ноември, се проведе второто Литературно четене, към което интересът бе още по-голям.
В резултат на двете събития членовете на клуба успяха да издадат алманах на клуба, носещ гръмкото име "Пробуждане". В него бяха събрани поезия и проза на десетки творци, които споделиха късче от душата си със света.
В следващите няколко години Литературният клуб се разрастваше, а поводите за усмивки всяка седмица привличаха нови посетители. Клубът бе воден от основателките до годината, в която завършиха и поеха по различни пътища в нови градове. За щастие Литературният клуб се сдоби с нови последователи, остана в много добри ръце и срещите продължават да се случват и до днес.
През есента на 2013 година, искрицата огън на литературния клуб не угасна, а напротив. Клубът беше поет от ентусиазирани студенти с нагласата организираните срещи да продължат да служат като подслон за нуждаещите се от литература и желаещите да споделят своето изкуство. За жалост, приказката не трая твърде дълго, тъй като новият Председател завършваше магистратура в ИУ-Варна. Така след една година, през пролетта на 2014 година, Микаел Арабаджян и Глория Станчева решиха да проведат последната среща на клуба, без да има техни наследници за следващия семестър.
Разбира се, надеждата умира последна. Животът на клуба беше подсигурен с подготвянето на официален Устав на Литературния клуб към ИУ-Варна, както и благодарение на успешното координиране със Студентски Съвет.
Последваха дълги месеци на затишие, но след около една година безуспешни опити на вече бившия Председател да намери свой наследник, през есента на 2015 година, искрата пламна с по-голяма сила. Клубът попадна в ръцете на млада и амбициозна дама, благодарение на която клубът се радва на постепенно нарастваща се популярност.
Михаела Тодорова пое ръководството септември 2015 година. Благодарение на хората, които я подкрепяха и най-вече на заместник председателя Дарина Обрешкова, събра старите членове на клуба, покани нови и започнаха дейност. Първо със запознанство, после опознаване чрез литературата, която всеки обича да пише или чете, след което всички споделяха своите интереси. Съобразно с тях темите и идеите за предстоящите срещи сами започнаха да пристигат. Някои от срещи бяха за:
- притчи, които са ни въздействали и са оставили следи в нас;
- български поговорки и пословици;
- произхода на много български традиции и празници;
- сътворяване на разкази в рамките на един час по отбори;
- посещаване на библиотека „Седмата посока“;
- посещаване на не една театрална постановка;
- представяне на стихосбирки на нашите гости-вдъхновители – Радостина Драгоева, Гергана Славова, Росен Николов;
- разнообразието в българския език – диалектни и остарели думи в българския език;
- подобряване и припомняне на правила за правопис и пунктуация;
- и други.
Днес в клуба всеки желаещ може да открие глътка въздух от забързаното ежедневие и да се потопи в света на литературата. Целта е всеки да се отпусне и забавлява без значение дали предпочита да чете, или пише, или дори само да слуша и да получи вдъхновение.
Няма коментари:
Публикуване на коментар